Tiché svědkyněAkce Tiché svědkyně – připomíná ženy, jejichž život byl násilně ukončen v důsledku domácího násilí. Dne 25. listopadu 2006 bude akce Tiché svědkyně představena veřejnosti na Jungmannově náměstí, v Praze 1, od 14 -16 hodin. Na akci vystoupí Lois A. Herman, delegátka pro ženská lidská práva při OSN a herečka Jitka Schneiderová. Na akci jsou pozváni vedle médií i představitelé kultury a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
25. listopad je již od 80. let 20. století připomínán po celém světě jako Mezinárodní den proti násilí na ženách. Občanské sdružení ROSA, Informační a poradenské centrum pro ženy-oběti domácího násilí, se proto rozhodlo připomínat 25. listopadu tento jev projektem Tiché svědkyně. Akce – Tiché svědkyně – připomíná ženy, jejichž život byl násilně ukončen v důsledku domácího násilí.

Červené siluety žen, vypovídají o skutečných příbězích žen, které byly zavražděny rukou svého nejbližšího – manžela, partnera, druha. Projekt Tiché svědkyně má nejen varovat před tragickými konci neřešeného domácího násilí ale i apelovat: aby nedocházelo ke zbytečným vraždám žen, matek, dcer.

Celý projekt Tiché svědkyně (Silent Witness) původně vznikl v roce 1990 v Minnesotě z iniciativy umělkyň, které se nechtěly smířit s narůstajícím počtem zavražděných žen svými partnery . Chtěly upozornit na problematiku domácího násilí a připomenout životy 26 žen, které byly zabity svými partnery. Autorky tyto postavy žen pojmenovaly jako Tiché svědkyně. Poprvé se v roce 1991 sešlo v Minnesotě více než 500 žen, které se vydaly s postavami Tichých svědkyň do State Kapitol. V roce 1997 bylo do projektu zapojeno již 46 států USA.

Od té doby až do současnosti se každoročně připomínají těmito výstavami, či pochody se siluetami červených soch – zabité ženy, které přišly o svůj život v důsledku domácího násilí. Smyslem této iniciativy je dosáhnout do roku 2010 toho, aby žádná žena v důsledku domácího násilí nepřišla o život. K projektu se přidalo dalších 20 zemí. Česká republika se v roce 2003 stala 21. zemí na světě, zapojenou do projektu, který odkrývá osudy žen zabitých v důsledku domácího násilí.

Smyslem této akce je, abychom nezapomněli na zabité ženy, které přišly o svůj život v důsledku domácího násilí, a aby smrt těchto žen vedla k větší citlivosti vůči domácímu násilí a k zavedení opatření chránící oběti. Odhaduje se, že v zemích původní členské “patnáctky” Evropské unie zemře každý rok na následky násilí, kterého se na nich dopustili jejich partneři, 700 – 900 žen. V České republice se s některou z forem domácího násilí za svůj život setká 38 % žen (podle mezinárodního výzkumu uspořádaného Sociologickým ústavem Akademie věd ČR v roce 2003). V důsledku domácího násilí umírají ženy i v České republice, přesné statistiky ale neexistují. Podle údajů MV ČR umírá každý rok v důsledku vražd motivovaných osobními vztahy v ČR okolo sta žen. Za prvních devět měsíců letošního roku Policie ČR zjistila 75 vražd motivovaných osobními vztahy. Stíháno je 70 osob, z toho 63 mužů. Tato čísla ale neudávají počet vražd v důsledku domácího násilí.

I když se mnohé v naší společnosti a legislativě změnilo, nestačí to. V červnu 2004 vstoupila v platnost novela trestního zákona, §215 a, určující jako trestný čin týrání osoby blízké žijící ve společném obydlí. K 1. lednu příštího roku vstoupí v platnost zákon č. 135/2006 Sb., který umožní vykázání pachatele domácího násilí. Přesto jsou to ale zatím stále ženy, kdo musí opouštět domov, pokud dochází k násilí, aby si zachránily život a ochránily děti. Řada činů není vyšetřována podle §215a trestního zákona jako domácí násilí. Násilí je stále zlehčováno a označováno jako domácí potyčky. Průběh akce Tiché svědkyně 25.11.2006:

  • 14:00 Zahájení akce Tiché svědkyně, představení projektu
  • 14:15 vystoupení hostů
  • 14:20 představení příběhů zabitých žen
  • 15:00 vzpomínka na zabité ženy, zapálení svíček
  • 16:00 ukončení akce

Projekt Tiché svědkyně byl poprvé v České republice představen občanským sdružením ROSA – při příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách – 25.11.2003 v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR s cílem zvýšit pozornost poslanců vůči tomuto jevu a podpořit legislativní změny chránící oběti domácího násilí. Výstavy v Poslanecké Sněmovně se vedle mimořádného zájmu médií zúčastnili představitelé americké ambasády v Praze a představitelé parlamentních politických stran.

V roce 2004 se akce konala na pražském Václavském náměstí a v roce 2005 na Jungmannově náměstí. Akci Tiché svědkyně, kterou si připomínáme zmařené životy žen v důsledku domácího násilí, připravilo o.s. ROSA.

Občanské sdružení ROSA již 13 let poskytuje pomoc ženám – obětem domácího násilí. Od roku 1993 ROSA fungovala jako nadace, od roku 1998 jako občanské sdružení. ROSA je nezisková, nepolitická organizace, jejím cílem je komplexní pomoc ženám – obětem domácího násilí a jejich dětem a prevence domácího násilí.
ROSA provozuje:

  1. Informační a poradenské centrum ROSA pro ženy – oběti domácího násilí. V centru ROSA poskytujeme ženám dlouhodobé bezplatné sociálně-právní a psychosociální poradenství. Od roku 1998, kdy ROSA otevřela své Informační a poradenské centrum, do konce června 2006, se na ROSU obrátilo 1 197 nových klientek, kterým bylo poskytnuto celkem 3 508 hodinových konzultací.
  2. Azylový dům ROSA s utajenou adresou a utajené byty V azylovém domě a bytech ROSy se ženám dostane nejen bezpečí (před násilným partnerem) a ubytování, ale ženy zde mají zajištěnou i specializovanou komplexní psychosociální pomoc. Azylové ubytování zachránilo od roku 1998 do konce června 2006 život celkem 111 ženám a 122 dětem.
  3. ROSA poskytuje ženám i krizovou intervenci prostřednictvím telefonu a internetu . Na krizovou SOS linku 602 246 102 zavolalo od roku 1998 do konce června 2006 celkem 6 553 žen.

ROSA vydává publikace, letáčky, školí odborníky, pomáhající profese – sociální pracovnice, policisty, zdravotníky, studenty i širokou veřejnost v problematice domácího násilí.

]]> [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]