stopnasili.cz_v_Parlamentu

Bez internetu a komunikace na Facebooku si řada mladých lidí již nedokáže svůj život předs

tavit. Svůj profil už mají na sociálních sítích děti na prvním stupni základní školy.  Přestože internet potřebují a počítač s přístupem na internet má doma 60% domácností, nové technologie z hlediska bezpečí dětí a teenagerů znamenají určité úskalí. Jednou zveřejněná informace z osobního života tu může v různých archivech přežívat roky a může být použita proti každému v nejméně vhodném okamžiku. Mohou tu zůstávat informace o tom v kolik a kam děti chodí, jaké jsou jejich největší záliby, přidávají se k různým skupinám a tyto informace  může po čase kdokoli zneužít.  Děti ze Základní školy Mendíků před tímto nebezpečím varovala dnes v prostorách Parlamentu ČR předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová i zástupci občanského sdružení ROSA, které pro teenagery vydalo CD-ROM a letáčky, jak se nebezpečím nových technologií a násilí ve vztazích vyvarovat. Miroslava Němcová poté rozdala dětem materiály a barevné náramky s nápisemwww.stopnasili.cz. Veškeré informace pro teenagery jsou totiž umístěny i na webových stránkáchwww.stopnasili.cz .
Podle zahraničních statistik zažívá násilí ve vztahu každá třetí dívka. Ke stejným výsledkům jsme došli i na základě průzkumu z listopadu a prosince roku 2009.  Násilí ve svém vztahu  zažilo 32,7 % středoškoláků. Již více než 80 procent studentů 3. a 4. ročníků z Prahy již s někým chodilo a ačkoli v dotazníků odpověděla jen 4 procenta že zažila násilí,  z dalších odpovědí je patrné, že studentů, kteří zažívají násilí je více než třetina: konkrétně 11,5 procent středoškoláků bylo ve vztahu ponižováno, 14 % bylo uhozeno, 11,5 % bylo omezováno aby všechen čas trávili jen s partnerem, 9,2 % z nich mělo strach z partnera. Každý pátý ví o násilí ve svém okolí, 12 % středoškoláků ví o násilí ve vztahu svých kamarádů a 12 % z nich přiznává, že zažívají násilí doma mezi rodiči. Bohužel řada studentů věří vžitým mýtům o násilí: 40 % z nich si myslí, že se násilný partner může s oddaností a láskou změnit, třetina z nich je přesvědčena, že  řekne-li dívka „ne“, myslí tím „ano“,  téměř polovina je přesvědčena, že doma jsou lépe chráněni před sexuálním útokem (ve skutečnosti se ale 70 % znásilnění odehraje doma), téměř 85 % studentů si myslí, že lidé, kteří se dopouští násilí, jsou být psychicky narušení.
Podle zahraničních průzkumů je 12 procentům obětí stalkingu méně než 18 let. Ženské oběti stalkingu byly obtěžovány v 95 muži  a v 5 procentech ženami, mužské oběti stalkingu mezi teenagery byly pronásledovány v 15 % mužskými útočníky a v 85 % útočníky ženského pohlaví.  Celých 71 % dotěrných kontaktů měli na svědomí současní nebo bývalí partneři. Průměrný věk kdy začal jejich vztah byl u dívek 16,56 roku a u chlapců 15,79 roku. Většina studentů ( 80,3 %) znala toho, kdo je obtěžuje: ve 42,5 % to byl bývalý přítel, ve 24,5 % spolužák, v 10,3 % známý, v 5,6 % přítel, v 6,6 % spolupracovník.
Projekt Stopnasili.cz na školách, díky němuž ROSA pořádá bezplatné semináře pro studenty na pražských středních školách, podporuje Magistrát hl.m. Prahy grantem  prevence kriminality.

]]> [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]