slyseni_tymu_25.11.2010Pro pomoc obětem domácího násilí je nejdůležitější, pokud se snaží vyhledat pomoc, aby byla správná, rychlá a efektivní. Pokud oběť násilí narazí kdekoli mezi zainteresovanými institucemi na pracovníka, který není proškolen v oblasti domácího násilí, snaží se její problematiku zlehčit, případně jí dává násilí za vinu, již nikdy oběť pravděpodobně nenajde odvahu vyhledat pomoc.

Proto ROSA již v roce 2006 iniciovala vznik interdisciplinárního týmu na Praze 4. Tým vznikl s cílem poskytovat rychlou a efektivní pomoc obětem a rovněž jejich dětem, které jsou často svědky domácího násilí.
Slyšení týmu iniciovala 1. místopředsedkyně Senátu Gajdůšková ve spolupráci s o.s. Rosa, 25.11.2010 v Senátu.  Senátorka Gajdůšková, jako členka Parlamentního shromáždění Rady Evropy, ve svém úvodním vystoupení stručně shrnula  postoje a východiska, se kterými přistupuje Rada Evropy k problematice násilí na ženách a domácího násilí. Rovněž představila  právě dokončovanou novou Konvenci Rady Evropy  k násilí na ženách a domácímu násilí.  Zástupkyně o.s. ROSA seznámily  se svou činností a problematikou, se kterou se v každodenní praxi a přímé práci s oběťmi domácího násilí a jejich dětmi setkávají i senátora JUDr. Miroslava Antla, předsedu ústavněprávního výboru Senátu.
ROSA – centrum pro oběti domácího násilí  proto již řadu let při zajišťování pomoci obětem využívá metodu práce interdisciplinárního týmu, který sdružuje zástupce všech profesí, které přijdou do styku s oběťmi násilí.  Práce v týmu umožňuje, aby ženy našly na všech místech, kam se obrátí  adekvátní pomoc, nemusely cestovat z jednoho úřadu na druhý a jednotný je i přístup všech pomáhajících institucí, které vzájemně spolupracují.Pokud totiž jednotlivé státní a nestátní organizace spolu nespolupracují, je doba, kterou žena potřebuje, aby se její život navrátil k normálu, až neúměrně dlouhá.
Zdlouhavým řešením situace pak trpí především  děti. Protože zažití násilí  má prokazatelně devastující dopady především na jejich psychiku a fyzický stav. Děti jsou v rodinách, kde se násilí vyskytuje, jeho svědky v 95% případů, v polovině případů i jeho oběťmi. Následky zažitého násilí si nesou žel celý život.
Interdisciplinární tým se skládá  se zástupců Policie Prahy 4, pracovnice oddělení sociálně právní ochrany dětí Městské části Prahy 4  Prahy 12, zástupce Městské policie. Jeho členy jsou  právníci, lékaři, psycholožky, ředitelka školy a samozřejmě pracovnice centra pro pomoc obětem násilí ROSA. Výsledkem  práce interdisciplinárního týmu v Praze 4 je i česká verze manuálu pro práci s oběťmi domácího násilí. Manuál je ke stažení dostupný na www.rosa-os.cz . Součástí akce v Senátu byla  i část výstavy o.s. Rosa „Tiché svědkyně“, siluety skutečných obětí domácího násilí, které zemřely rukou svých partnerů.]]> [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]