Ve dnech 17.-19. listopadu 2014 se ve Vídni konala konference mezinárodní sítě ženských neziskových organizací WAVE s názvem Budoucí perspektivy prevence násilí na ženách a dětech, které se zúčastnilo 300 účastníků ze 37 zemí. Během své 20ti leté existence se stala z organizace WAVE skutečně celoevropská síť, sdružující neziskové organizace i akademické pracovníky zabývající se problematikou násilí na ženách a dětech. Myšlenka nastartovat mezinárodní spolupráci organizací v oblasti domácího násilí vznikla v roce 1993 během Mezinárodní konference o lidských právech, která se konala ve Vídni. Byl to právě závěrečný dokument této konference, který poprvé v historii definoval násilí na ženách jako zásadní porušování lidských práv a  vyzval jednotlivé státy k aktivnímu řešení této problematiky. Právě koncepce násilí na ženách (včetně domácího násilí) jako porušování lidských práv je jedním ze základních východisek organizací spolupracujících v rámci této mezinárodní sítě.

ROSA je dlouholetým členem sítě WAVE a společně s dalšími zahraničními odborníky a organizacemi se podílela na realizaci řady významných mezinárodních projektů, např. Bridging Gaps (zaměřeno na zavádění interdisciplinární spolupráce v oblasti domácího násilí), Protect I a Protect II (zaměřeno na ochranu obětí ohrožených zvláště závažným násilím). Více informací o těchto projektech najdete na  www.wave-network.org.

Z příspěvků na konferenci vyplynulo, že  se  v současné době celá Evropa potýká s projevy ekonomické i politické krize, nárůstem nacionalistických tendencí, ozbrojenými konflikty a sílícími tendencemi proti principům genderové rovnosti. To však neznamená, že by aktivity v oblasti eliminace násilí na ženách a dětech byly méně důležité, spíše naopak. Právě aktivity v oblasti posilování práv žen a dětí na život bez násilí jsou důležitou součástí ochrany lidských práv, jejichž dodržování je i v dnešní Evropě potřeba stále prosazovat a monitorovat.

Na letošní výroční konferenci podpořila činnost organizace WAVE řada významných osobností, které zdůraznily potřebu pokračovat v dalším úsilí o zlepšování prevence a pomoci ženám a dětem, obětem domácího násilí a významnou a nezastupitelnou roli neziskových organizací v této oblasti. Se svými příspěvky vystoupili např. Rashida Manjoo, zvláštní zpravodajka OSN pro oblast násilí na ženách, Rudolf Hundstorfer, rakouský ministr práce, sociálních věcí a ochrany spotřebitele, Gabriele Heinisch-Hosek, rakouská ministryně školství, Brigitte Luggin, rakouská zástupkyně v Evropské Komisi, Gisela Wurm, předsedkyně komise pro rovnost při Radě Evropy, Rosa Logar, předsedkyně organizace WAVE  a další. Za ROSU zde aktivně vystupovala PhDr. Branislava Marvánová Vargová.

Během konference proběhlo celkem 18 workshopů, které se věnovaly různým tématům. Mezi nejdiskutovanější patřily otázky možnosti efektivnější ochrany dětí, svědků domácího násilí, legislativní úprava domácího násilí na národní i mezinárodní úrovni včetně významu Istanbulské konvence, která již byla ratifikována potřebným počtem zemí a vstoupila v platnost. Česká republika se bohužel řadí mezi minimum zemí, které tuto úmluvu zásadního významu zatím nepodepsaly.

]]>