“Přijít včas a vyhledat pomoc, je pro oběti domácího násilí rozhodující“, říká socioterapeutka Zdena Prokopová, jedna ze zakladatelek ROSA centrum pro ženy. „Už jen proto, že každoročně v důsledku domácího násilí zbytečně zemře více než dvacítka žen rukou svého partnera. V posledních dvou letech roste i počet rozšířených sebevražd, kdy násilný partner zabije celou rodinu a následně spáchá sebevraždu.“
Když se před třiceti lety poprvé začalo ve společnosti mluvit o domácím násilí, nebyla na toto téma připravena legislativa, policie, soudy, sociální pracovníci. Pomáhající neziskové organizace teprve začínaly vznikat. Získat pomoc nebo se odvážit o své situaci bylo pro oběti velmi složité. ROSU v roce 1993 založily dvě socioterapeutky, které v jedné propůjčené místnosti dobrovolně, po své pracovní době poskytovaly pomoc ženám a jejich dětem, které se staly obětmi domácího násilí. Za třicet let se mnohé změnilo. O 30 letech pomoci hovoří pracovnice ROSA centrum pro ženy v dnes zveřejněném dokumentu, kde shrnují třicet let úsilí za nenásilí, za odbornou terminologii, za prevenci násilí, mezioborovou spolupráci, doplněný výpověďmi klientek, které v azylovém domě a poradenském centru ROSA vyhledaly pomoc. Natočení dokumentu bylo podpořeno Norskými granty v rámci projektu STOPNASILI.CZ realizovaným ROSA – centrum pro ženy.
Za třicet let prošlo poradenským centrem ROSA 14 600 žen, azylové ubytování ROSA pomohlo 461 ženám a 558 dětem. Linky pomoci ROSA pomohly celkem 67 000 žen.
ROSA – centrum pro ženy v současnosti nabízí ucelený systém efektivní a rychlé pomoci obětem domácího násilí. Služby azylové ubytování s utajenou adresou a odborné sociální poradenství doplnila v loňském krizová pomoc ROSALIN v pobytové formě i prostřednictvím specializované bezplatné nonstop krizové linky pro ženy oběti domácího násilí 800 60 50 80. Působnost služeb centra ROSALIN je celorepubliková, bere tedy k pobytu ženy z celé ČR. Veškeré služby centra ROSALIN jsou pro klientky bezplatné. Služba má k dispozici 3 rodinná místa (15 lůžek) ve dvou bytech.
Pokud ženy zažívají násilí ve vztahu a potřebují poradit, mohou se objednat do Informačního a poradenského centra ROSA. Ke konzultaci je nutné se objednat na telefonu 241 432 466. Klientkám odpovídáme prostřednictvím e mailu poradna@rosacentrum.cz i chatu (www.chat.rosacentrum.cz). Poradenství je vždy bezplatné, primárně je určeno ženám z hlavního města Prahy.
Třetím pilířem pomoci je azylový dům s utajenou adresou pro ženy a jejich děti ohrožené na životě násilným. Ve velmi hezky zařízených pokojích nalezne žena a její děti nejen bezpečí, ale získají i podporu při řešení své konkrétní životní situace. Na azylový dům je možné se obrátit prostřednictvím telefonu 736 739 467, (po-pá 9-15 hod) nebo mailem azyl@rosacentrum.cz , služba je primárně určena ženám z hlavního města Prahy.
„Ženy, které se setkají na vlastní kůži s domácím násilím, hledají sílu odpoutat se od násilného partnera. Není to snadné. Ztěžuje jim to strach, lhostejnost okolí, stereotypy, přenášení viny na oběť, obavy, že jim nikdo neuvěří, obavy ze ztráty dětí. Najít východisko, přerušit kolotoč násilí je však nutné a možné. První a rozhodující krok je, nezůstávat se svými problémy sama, najít a oslovit včas ty, kteří mohou pomoci,“ doplnila Zdena Prokopová.
Dokument o 30 letech pomoci obětem domácího násilí je zveřejněn: https://youtu.be/PdmLGLFJzLM
Natočení dokumentárního filmu o pomoci ženám obětem domácího násilí podpořily Norské granty v rámci projektu STOPNASILI.CZ.
Tisková zpráva a informace pro novináře je vydána u příležitosti tiskové konference konané dne 17.1.2024 v prostorách ROSA – centrum pro ženy, Praha 2.