Za uplynulý rok zemřela více než dvacítka žen rukou svého partnera.  I tak může končit domácí násilí.  Každý rok si 25. listopadu připomínáme Mezinárodní den proti násilí na ženách projektem Tiché svědkyně. Červené siluety Tichých svědkyň vypovídají o skutečných příbězích žen, které byly zavražděny rukou svého nejbližšího – manžela, partnera, druha. Každoročně několik desítek žen umírá zbytečně rukou svého partnera v důsledku domácího násilí.

Tiché svědkyně 2022

Žena 32 let, ubitá partnerem Lukášem P. (37 let) u Temelína. Soužití trvalo 10 let. Muž ji bil opakovaně kabelem od počítače, násadou od koštěte, opařil jí před tím horkou vodou, tahal za vlasy, a to několik hodin. Žena s ním měla 10letého syna. Případ projednával soud v Českých Budějovicích, muži hrozí až 20 let vězení. (Blesk10.2.2022)

Žena 47 let, její druh 57 let, a jejich pes, byli zavražděni – den před Štědrým dnem 23.12.2021 ve Znojmě. „Dvaadvacetiletý muž tam zvlášť surovým způsobem zavraždil svou sedmačtyřicetiletou matku a jejího o deset let staršího druha. Jeho řádění nezůstal ušetřen ani rodinný pes, kterého také usmrtil,“ sdělila mluvčí policie.

Žena 46 let, České Budějovice – brutálně jí ubil partner, násilník (33 let) – bil jí pěstmi, kopal jí, šlapal po ní, pak ji z domku vytáhl a pokračoval v bití. Podle pitvy měla žena zlomená žebra a krvácení do mozku.

Žena 66 let, zavražděna synem (37 let), Vysoké Mýto, 30.3.2022. Policisté vyšetřovali vraždu 66leté ženy ve Vysokém Mýtě. Muž byl podle policie asi rok bez práce, dlouhodobě žil s matkou, nebyl ženatý, neměl děti. S matkou se hádali, protože ztratil práci a nepřispíval na domácnost. Spory se měly vyhrotit ve středu odpoledne. Syn matku podle policie pobodal nožem, zranění byla vážná a žena nepřežila. Muž se měl následně pokusit o sebevraždu, bodl se několikrát do břicha. Pak odešel z místa vraždy a šel se udat na policii.

Žena 53 let, zavražděna řeznickým nožem a uškrcena v Lanškrouně, 65letým druhem, 5.4.2022

Kateřina 59 let, matka tří dětí byla zavražděna žárlivým manželem Pavlem (65 let) – v dubnu 2022. Muž, vysokoškolsky vzdělaný, včelař, ji po hádce udusil, žena ho při obraně uhodila do tváře. Tělo pak muž zakopal u domu, předstíral její zmizení.  Po 8 hodinách výslechu se nakonec přiznal, že jí zabil.

Lucie 36 let zavražděna bývalým manželem (47) v Rychvaldu 24.5.2022.Vrahem byl s největší pravděpodobností její bývalý manžel (47 let), který se podle zjištění Deníku zkoušel po činu také zabít. „Údajně byl pořezaný a odvezli ho do nemocnice,“ řekl Deníku jeden ze sousedů. Mezi bývalými partnery zřejmě došlo k hádce. Muž měl ženu nejprve udeřit kladivem a pak ji měl údajně uškrtit. Zabil také oba jejich psy.

Andrea 32 let, zastřelená svým mužem (31). Zavraždil i 4letého syna. Poté spáchal sebevraždu. Muž, člen místního mysliveckého sdružení, zastřelil manželku a syna a posléze spáchal sebevraždu.  Údajně mělo jít o profesionálního vojáka, jenž se čerstvě vrátil ze zahraniční mise.

Mária 32 let  a její tři děti (synové 2 a 4 roky, dcerka 6 let byli zavražděni v Loučce (26.4.2022), vrahem byl manžel, otec dětí (31 let). Tři děti ve věku 2, 4 roky a 6 let zahynuly při nedělním výbuchu v domě v obci Loučka na Vsetínsku, s nimi jejich mladá maminka Mária. Podle policie byli všichni obětí násilného trestného činu, který kriminalisté vyšetřují jako vraždu. Manžel byl možná schizofrenik.

Renata 21 let, ubodána po rozchodu svým partnerem (Miroslav G., 22 let) v červenci 2022. Motivem zřejmě byl podle tisku rozchod, který muž neunesl. Muž spáchal sebevraždu a zemřel po převozu do nemocnice.

Kateřina 30 let byla zastřelena svým bývalým partnerem (29 let) ve Zlíně. Žili spolu i v Bruselu, rozešli se, údajně docházelo k hádkám, žena odešla ke svým rodičům, Muž si vypůjčil zbraň a ve 14. patře ve Zlíně na úřadě, kde pracovala, ji zastřelil. Poté obrátil zbraň proti sobě.

Žena 35 let a holčičky 4 a 6 let – zastřeleny partnerem, otcem dětí. Trojnásobná vražda a sebevražda byla činem otce a partnera, zástupce ředitele městské policie (+49) ve Valašském Meziříčí. Ten zabil svou ženu, řadovou policistku (†35) a své dvě dcerky (†4 a †6) v den oslavy narozenin starší dívenky. Jejich těla byla po celém domě. Na partnerku extrémně žárlil.

Žena 20 let, ubodána 30letým partnerem ze žárlivosti (srpen2022). Vraždu mladé ženy vyšetřovali policisté v Ostravě. Žena byla napadena v lesoparku v části Poruba, policie na místě zadržela podezřelého muže, kterého ale kvůli jeho zdravotnímu stavu nemohla bezprostředně vyslechnout ani obvinit. Podle neoficiálních informací šlo o dvojici žijící bez domova v lesoparku na pomezí ostravských částí Poruba a Plesná.

Žena 29 let, byla ubodána 13.8.2022 v bytě 28letým mužem v Nejdku na Karlovarsku. V Nejdu na Karlovarsku došlo k brutální vraždě teprve 29leté ženy z Karviné. Obviněný muž (28) měl přijít na policii s tím, že ho žena ohrožuje nožem. Když policisté dorazili do bytu, objevili ubodanou ženu, která se před útočníkem snažila bránit. Podezřelý skončil ve vazbě. Obviněný muž (28) neposkytl žene první pomoc, měl přijít na policii s tím, že ho žena ohrožuje nožem, bodné a řezné rány byly obranné.

Žena 32 let – zabitá po hádce s partnerem na ubytovně 10.9.2022 v Tachově. Podle informací Práva šlo o partnerskou dvojici z Ukrajiny. Po roztržce zřejmě došlo podle policie k vzájemnému napadení nožem. Ten byl nalezen na místě činu. Muž nebyl ohrožen na životě.

Žena 24 let, zavražděna 27letým přítelem v Krnově 12.9.2022. Muž se přiznal Policii, motivem byla žárlivost.

Žena 39 let a 2 nezletilé holčičky †† byly zastřeleny v Měšicích u Prahy 26.9.2022 manželem (43 let).  Muž legálně drženou zbraní poté spáchal sebevraždu. Prvotní šetření ukázalo, že za vším mohou stát „partnerské neshody“. Kriminalisté se případem i nadále zabývají, jelikož ale střelec obrátil zbraň proti sobě, dá se očekávat, že případ odloží.

Ženu 35 let nechal manžel uhořet zaživa u Cvikova na Českolipsku. Žena byla loni v říjnu nalezena mrtvá v ohořelém a nabouraném voze. Z původní nehody se ale letos stala díky znaleckému posudku vražda. Z násilného zabití kriminalisté obvinili pětačtyřicetiletého manžela, vraždu plánoval a provedl zvlášť trýznivým způsobem. Ženu omámil léky, omráčil, dal ji na sedadlo řidiče a pustil auto ze svahu a zapálil. Fingovanou nehodou chtěl zamaskoval vraždu své manželky.

Žena 53 let byla zavražděna synem, byla ubodána na Teplicku dne 20.11.22. Na základě provedené soudní pitvy byla potvrzena násilná smrt. Zadržený 30letý muž byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

Starší žena byla zabita synovcem v Hodonicích na Znojemsku. Takto podle tisku vyvrcholily dlouholeté spory v rodině. (Blesk, 12.11.2022, str.6)

Žena 36 let byla zavražděna v minulém roce v Netolicích, byla gravidní, muž jí škrtil a dusil, dal jí na hlavu plastový pytel, tělo pak hodil do jímky, kterou zatížil kovovou deskou. Muž recidivista dostal 26 let odnětí svobody, informoval v lednu 2022 deník Právo.

Žena byla upálena přesně před rokem na výročí vztahu přítelem. V chatě ve Vysočanech na ni chrstnul benzín, protože se naštval, oheň následně měl vzplanout od odhozeného nedopalku. Informaci přinesl Blesk 21.6.2022.

Kateřina 33 let byla zabita před rokem ve Štramberku. Michal B. (46) uštědřil manželce Kateřině (†33) pár facek. Jenže ona při hádce upadla. Muž ji odtáhl do ložnice, kde v posteli do rána zemřela! Manžel Michal (46 let) ji ve zlosti bil, tahal po zemi, nechal ji vykrvácet (do mozku). Řekl, že jí bil, protože byla ožralá, neprala a nevařila. Profackoval ji tak silně, že spadla hlavou na zem a nechal ji vykrvácet. Podle soudu šlo ale jen o přestupek. Manžel tak vyvázl bez trestu. O případu informoval v květnu 2022 Blesk.

ROSA – centrum pro ženy mapuje případy femicidy od roku 2003. Přidala se tak k projektu The Silent Witness (Tiché svědkyně). Ten v roce 1990 odstartovala ve státěMinnesota iniciativa umělkyň, které si připomínaly život 26 žen, které byly zavražděny svými partnery.

MAPA PRACOVIŠTĚ

PODPORUJÍ NÁS