Karolíně je 39 let, je vdova a v současné době je bezdětná. Má pejska, se kterým žije ve svém domě u Prahy a pracuje jako vedoucí oddělení v mezinárodní firmě.  Je zvyklá se pravidelně vídat jak se svými přáteli, tak s rodinou, která žije v Praze.

S Kamilem se seznámila přes internetovou seznamku začátkem minulého roku. Kamil je o 6 let starší a v té době byl nezaměstnaný. Tvrdil, že celý život pracoval v gastronomii jako kuchař a poslední měsíce už měl všeho dost, šéf restaurace k němu býval často nespravedlivý a celkově se už cítil vyčerpaný, proto si udělal menší volno. Karolíně se líbilo, jak uměl být zábavný a s ničím si nedělal těžkou hlavu. Navíc byl skvělý milenec. Jejich schůzky začínaly v restauracích, kde podle Kamila umí dobře načepovat pivo a končily u Karolíny doma. Kamil byl štědrý a zprvu útratu platil.

Po pár týdnech randění si Kamil přestal dávat v restauracích k pivu jídlo. Karolíně to bylo divné, a proto se ptala, co se děje. Kamil o tom nechtěl mluvit, ale po krátkém naléhání se jí svěřil, že nevychází s penězi, že by jí tak rád dopřál, co jí na očích uvidí, ale nestačí mu peníze. Karolína byla ráda, že k ní má důvěru, navíc si říkala, že peněz má dost a tak útratu od té doby platila ona.

Kamil byl u Karolíny prakticky stále. Užívala si, že když přišla z práce, měla uvařeno. Cítila se zamilovaná, čas trávili výhradně spolu, a pokud byla zrovna v práci, nepřetržitě si s Kamilem psali sms. Po necelých dvou měsících jí Kamil navrhl, že by spolu mohli bydlet, protože už nyní spolu prakticky žijí a mohl by pustit drahý nájem v Praze. Karolíně to přišlo logické, tak souhlasila.

Po pár měsících přišel Kamil s návrhem, že by si společně otevřeli restauraci. Byl nadšený. Karolíně se to příliš nezdálo, protože poslední roky fungovaly restaurace přes podzimní a zimní měsíce z důvodu epidemické situace omezeně. Navíc s pohostinstvím neměla žádné zkušenosti a v práci měla starostí až nad hlavu. Kamil hodně naléhal, v afektu často křičel, že kdyby ho milovala, nebránila by mu v jeho snech, že je stejná jako jeho matka. Hádky byly čím dál častější a tak nakonec souhlasila.

Karolína měla našetřené nějaké úspory, takže záhy našli v okrajové části Prahy restauraci a pronajali si ji. Když se o tom dozvěděla Karolínina rodina, její matka se sestrou za ní přijely domů, protože měly pocit, že se jim posledních pár měsíců vyhýbala. Karolína se s nimi pohádala, protože se jim nelíbí ani nápad s restaurací, ani to, že jim Karolína vždy na poslední chvíli zruší setkání. To bylo na nějaký čas jejich poslední setkání, Kamil si již nepřál, aby se s nimi Karolína vídala. Komentoval to slovy, že ho nesnáší a aby si mezi nimi vybrala.

Karolína se cítila vyčerpaně. Již půl roku provozovala s Kamilem restauraci, byť by bylo přesnější napsat, že ji provozovala Karolína. V práci si brala čím dál častěji homeoffice, když už v práci byla, tak jí volal Kamil, aby rychle jela nakoupit potraviny na vaření, protože nemá z čeho vařit obědy či aby vyřešila nějaký technický problém v restauraci apod. A tak se stávalo, že Karolína ze své práce odcházela třeba dvě hodiny poté, co do ní přišla, přestávala stíhat termíny uzávěrek a celkově její práce stála.

Kamil byl stále s něčím nespokojený a chtěl po Karolíně, aby mu našla do kuchyně pomocnou sílu. Karolína nevěděla, co má dělat dříve. Navíc ho čím dál častěji nacházela v kuchyni opilého, zákazníci si stěžovali, že jídlo buď nedostali, bylo studené či dostali něco jiného apod. Když už se Karolína cítila na zhroucení, zjistila, že je těhotná. Kamil měl velkou radost, ale Karolína už ani nevěděla, jak se cítí.

Karolína už si přesně nepamatuje, kdy se to stalo, bylo to zkraje těhotenství. Našla Kamila v kuchyni opět opilého, v kase nebyly žádné peníze. Už všeho měla dost, pohádali se a Kamil po ní hodil židlí. To bylo poprvé, kdy z něj měla strach.  Druhý den se jí Kamil omluvil, že toho je na něj hodně a kdyby pro něj měla trošku více pochopení, nemusel se takhle chovat. Po pár týdnech Karolína zjistila, že potratila.

Měsíce plynuly, Karolína byla nucena skončit s provozem restaurace a nyní čelila splácení nemalého dluhu, který z podnikání vznikl. V práci byla pod velkým tlakem, vedení si začalo všímat jejího pracovního nasazení. Její vztah s Kamilem začal být postupně turbulentní. Kamil pil i doma, odmítl si hledat práci a vyčítal Karolíně, že kvůli její neschopnosti je restaurace zavřená, proč by měl tedy pracovat, ať si to pěkně „vyžere“. Když mu jednou Karolína oponovala, že kdyby nepil, mohlo to vypadat jinak, udeřil ji pěstí do obličeje a zlomil jí nos. Následovaly omluvy, sliby, udobřovací sex.. Karolína nikomu neřekla, co se doma děje. Cítila se vyčerpaně, bezmocně, bezcenně, jako v začarovaném kruhu. Střídalo se období, kdy se s Kamilem dalo mluvit, byl relativně milý, sliboval, že se změní, najde si práci, již ji neuhodí, s obdobím rostoucího napětí, při kterém by se atmosféra dala krájet. Kdy se Karolína snažila předejít tomu, čemu nechtěla věřit, že by se mohlo opakovat. Až po fázi, ve které Kamil bouchnul a opět ji udeřil. Bylo to tolikrát, že jí incidenty splývají.

Když poprvé Karolínu napadlo, zda by neměla od Kamila odejít, hned to zamítla. Cítila se jako nicka a nikoho lepšího by si určitě nenašla. Jak jí často opakuje Kamil, může být ráda, že s ní vůbec ztrácí svůj čas.

Karolína se na nás poprvé obrátila poté, co Kamil v afektu mrštil jejím pejskem o zem a umlátil ho. V práci si našla kontakt a zavolala do poradenského centra ROSA pro oběti domácího násilí. Hned následující den přišla na konzultaci a odcházela s bezpečnostním plánem, co a jak dělat, aby se ochránila a s pocitem, že by jí snad někdo mohl porozumět. Zprvu Karolína vystupovala anonymně, cítila se v tom bezpečněji. Při konzultacích si rovnala myšlenky a pojmenovávala, co se u ní doma děje. Nejvíce oceňovala, že ji nikdo nehodnotí a netlačí ji, do kroků, na které se ještě necítí.

Po posledním incidentu zavolala Karolína policii, která Kamila dle institutu vykázání vykázala na 10 dní z domu a současně ve spolupráci s poradenským centrem sepsala a podala návrh na zákaz přiblížení, který byl schválen.

V současnosti u Karolíny doma na přechodnou dobu žije její sestra, která je jí oporou. Karolína postupně obnovuje vztahy s přáteli a řeší, jak situaci v práci, dluhy, tak hlavně to, aby se cítila lépe.

Mgr. Kristýna Bordeová

MAPA PRACOVIŠTĚ

PODPORUJÍ NÁS