Je to celoživotně nám nejbližší člověk. Je klíčovou postavou, která určí, jaké bude naše dětství a dospívání. Má rozhodující vliv na to, jakými lidmi se staneme. V kladném i záporném slova smyslu. Má nás vždy ráda takové, jaké či jací jsme. Mohli jsme s ní mít řadu konfliktů a nedorozumění. A přesto ji voláme, když je nám nejhůř, kdy na nás padne strach či hrůza. A jako kotvu, poslední oporu, když nás všichni zatratí či opustí, ji oceníme, až když mezi námi není. Do konce života s ní budeme spojeni.

Máma. Vždy zůstane něco, na co jsme se jí nestihli zeptat, v čem poradit. Nebo ji říct, že ji máme rádi. Ale už to nejde a nepůjde. Ten dluh, nezodpovězenou otázku, si sebou poneseme my, děti, do konce našich dní. Matka je domov, z něhož jsme vyšli, říká Erich Fromm. V neděli 14. května slavíme Den matek. Můžeme ten deficit odstranit. Buď ve vzpomínce, v zamyšlení nad sebou samými, nebo, když máme to štěstí, že mámu ještě máme, návštěvou.

Několika osobností jsme se v souvislosti se Dnem matek zeptali, co jim dala máma do jejich životů.

MUDr. Dana Kertészová, psychiatrička:

Smysl pro povinnost a být přísná sama k sobě…možná až zbytečně moc.

Profesor Jiří Černický, akademický malíř, přední český výtvarník:

Mě dala úplně všechno. Hlavně lásku.

Zdena Prokopová, spoluzakladatelka ROSA – centrum pro ženy:

Co mi dala máma do života? No doufám, že především jak má vypadat klidná a spokojená rodina. A pak vstřícnost a laskavost.

Tereza Píchalová, mluvčí společnosti Partners:

Moje mamka mě naučila všechno zvládnout. Vždycky chtěla, abych byla samostatná, dotahovala věci a dělala vše co nejlépe a včas. Dala mi obecný široký rozhled v umění, literatuře, historii a cestování. I když měla vysoké nároky, v náročných životních chvílích se za mě uměla postavit a pomoci mi. Za to si ji moc vážím a jsem vděčná, že ji mám, stejně jako celou svoji rodinu.

PhDr. et MgA. Petra Švecová, PR specialistka Akademie výtvarných umění Praha:
Lásku: Ale pokud bych to měla rozvést, tak určitě základ toho, kým dnes jsem. A pocit jistoty, že když se cokoli bude dít, nejsem na to sama a pomůže mi. Kdybych měla říct, co jsem se od ní naučila, krom mnoha jiného bych zmínila smysl pro odpovědnost vůči světu, určitou svobodomyslnost i schopnost překonávat sama sebe…

Anna Kotková, PR manažerka Genderstudies:

Dala mi odvahu ozvat se a postavit se za svá práva.

Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities a.s.:

Moje maminka mě vždy vedla k tomu, že nejprve musím splnit své povinnosti a až poté se mohu věnovat svým zálibám. Díky tomuto přístupu se mi dařilo ve škole a později i v práci. Rovněž mě naučila, že v životě nejde jen vyhrávat. Z každé porážky bychom se měli poučit a v budoucnu bychom pořád dokola neměli opakovat stejné chyby. To mi pomohlo se zdokonalovat a nebát se pouštět do nových projektů. Dnes s odstupem času mohu říct, že jsem měl velké štěstí, jak mě maminka vychovala a v podobném duchu budu i já vychovávat své děti.

:František Lambert, ekonom, vysokoškolský učitel

Co mi dala moje máma do života? Dala mi zázemí, pohodu, slušnost, lásku. Často na ní vzpomínám. Chybí mi!

JUDr.Iva Pavlíková Ph.D., advokátka, členka Unie rodinných advokátů:

Co mi dala moje máma do života?  Naučila mě se o sebe postarat a starat se o sebe (cvičení, bylinky, ruční práce jako relax), nevzdávat se a být sama sebou bez ohledu na ostatní kolem (to je spíš vzdor, stále nás v paneláku v našem 2+1 okřikovala, abychom nelítali, nehlučeli a byli zticha a to vlastně i dnes, když jí je 81, ale i jako opačný model chování to funguje…).

Připravil PhDR. Jiří Vavroň

 

 

 

Je tisíce hvězd na nočním nebi,

tisíce mušlí na březích moře,

tisíce ptáků v oblacích,

tisíce motýlů na loukách,

tisíce kapek rosy po ránu,

Ale jen jedna matka na celém světě.

G.Cooper