Vyjdu tento měsíc s penězi? Tuto otázku řeší každý měsíc stále více rodin s dětmi, zejména však těch, kde rodinný rozpočet táhne svými příjmy pouze žena.  Zdražuje totiž prakticky vše. Potraviny, elektřina, plyn, ale i ochranné prostředky proti nákaze covidem, jízdné, školní potřeby….   Je možné se bránit?

Podle ekonomů samozřejmě sami zdražování nezabráníme. Co však udělat můžeme, je upravit svoje výdaje, přijmout několik opatření, která mohou minimalizovat dopady nepříjemného růstu cen. Zdražování je tak možné efektivně čelit, překonat složité období. Klíčové proto je, zejména u žen, které se osvobodily od násilného partnera, nebát se přijmout rady, s chladným rozumem plánovat svůj nový, samostatný život, nebát se včas zeptat expertek a expertů na rodinné finance, než se objeví finanční problém.

Základ – mít přehled

Základem účinného boje se zdražováním, je jasný přehled, co vše je třeba zaplatit ten který měsíc. Podle průzkumů ale takový přehled svých nutných výdajů má jen něco přes polovinu českých domácností. Tedy jasný přehled, kolik budou stát nevyhnutelné výdaje. Mezi ně patří nájem, platby za plyn a elektřinu, poplatky za telefon, výdaje na dopravu, poplatky za školku, školní obědy, kroužky dětí, eventuálně splátky dluhů. První krok v zápase s drahotou je tedy jasný součet, kolik musím měsíčně zaplatit.

Druhým krokem je jasný přehled, kolik peněz mám reálně každý měsíc k dispozici. Tedy součet platu, nebo nemocenské, rodičovských přídavků, sociálních dávek, výživného. Srovnáním obou částek se tak získá první orientační přehled, zda nám ten, který měsíc zůstanou nějaké volné finanční prostředky, či naopak, zda vůbec moje příjmy stačí pokrýt nezbytné výdaje.

Prvním srovnáním zjistíme, kolik nám zbývá měsíčně na potraviny, na módu, kosmetiku, kino, hračky pro děti. Celkovou sumu na potraviny je dobré rozdělit počtem dní, aby bylo jasné, kolik je možné denně utratit, eventuálně, kolik lze z jednoho dne přesunout na druhý atd. Už slyším námitku a z čeho mám šetřit? Z výdajů, bez kterých se třeba s problémy, ale přece jen obejdete. I když pohled na rozepsané výdaje a příjmy není moc radostný, prostě je třeba najít si i tu již zmíněnou padesáti či stokorunu, kterou si dáte stranou. Vždyť stokoruna je například jedna krabička cigaret.

Překonat handicap

Ženy, které dlouhodobě žijí v násilném vztahu, specificky v ekonomickém násilí, jsou ve zvláštním rozpoložení z pohledu právě vedení domácnosti. Samy samostatně v rámci rodiny často nehospodařily, dostávaly peníze na příděl, musely prosit o jakoukoli položku v nákupu, zda si ji smějí vzít. Často ani v původní rodině u svých rodičů nepoznaly racionální rodinné – společné – hospodaření. V původní rodině i při soužití s násilným partnerem poznaly také tzv. život na úvěr, kdy jedna půjčka hradila druhou, až vše skončila obludným dluhem. Přednostní placení nutných výdajů – za bydlení, za obědy pro děti, nepovažovaly v takových rodinách  za základ hospodaření. Žily z ruky do úst, ze dne na den. Výdaj, který šlo odložit, kde nehrozila bezprostřední sankce, neplatily. Například nájemné. Nebo pokutu za jízdu na černo. Či splátku dluhu.

Pak najednou, po odchodu od násilného partnera, po rozvodu, po odchodu do azylového domu, mají najednou začít hospodařit samy za sebe. Často prvně v životě mohou jen ony určovat, co se koupí, za co se utratí. Bez omezování, nařizování. Často ale s exekucí v zádech.

Podle psychologů zcela logicky následuje fáze, kdy se zejména maminky od dětí snaží vynahradit dětem roky strádání. Koupí jim, co chtějí. Nebo samy si mohou koupit co chtějí, kde chtějí a za kolik. Peníze, které mají na měsíc, utratí za týden.Současně na ně útočí reklama, obrovská nabídka zboží. Symbolem spokojeného života je přece v moderní době nákup, spotřeba. Takový je svět spotřební společnosti i iluzivní svět médií a sociálních sítí. Do nabyté svobody, a to i ekonomické,  se jen těžko dostává racionalita, potřeba šetřit, plánovat výdaje.

Občas se mohou projevit, po letech nuceného omezování výdajů i tendence k nákupním horečkám, neodolatelného nutkání kupovat, a to i bez racionálního důvodu. Je popsán případ, kdy oběť, která toužila roky po počítači, v době, kdy se zbavila fyzického a ekonomického násilí a získala i slušné výživné, místo toho, aby se snažila zaplatit si například bydlení, kam by mohla vzít své děti, si za všechny získané peníze koupila superpočítač, který s jeho výkonem a doplňky vůbec nepotřebovala. Kam ho umístí, kde složí hlavu, v době naprosté euforie ze získané ekonomické svobody neřešila. Počítač nakonec musela prodat, což vedle k prohloubení jejích osobních traumat.

Racionálně, tedy jak?

Když se podaří udělat první, ale přitom zásadní krok – tedy mít jasno, kolik musím zaplatit za nevyhnutelné výdaje, kolik mám k dispozici peněz a kolik mi zbývá na běžný život, následuje krok druhý. Ten je už strukturovanější, často se jedná o přístup a opatření, která mohou vést spíše k úsměvu. Jenže k výsledku vedou především malé, někdy i směšné, ale za to pravidelné kroky.

  • Zjistěte si, jaké jsou cenové rozdíly v obchodech kolem vašeho bydliště. Obchod, který je nejblíže nemusí být nejlevnější. Je rozdíl mezi stejnými nákupy ve dvou různých prodejnách deset korun? Za měsíc se už dohromady ale jedná o tři stovky. Za ty nakoupíte například tři kila brambor, kilogram vepřového, pět litrů mléka. Tohle zboží jen vybráním nejlevnější prodejny získáte vlastně zadarmo.
  • Snažte se využít veškeré potraviny, které máte k dispozici. Zbytečně nenakupujte v množství, které nespotřebujete.
  • Využijte všech možností, kdy můžete potraviny získat bezplatně – to je příklad potravinových bank, charit, neziskových organizací.
  • Co platí o nákupech potravin, platí o nákupech ostatního zboží. Bundu je možné koupit za dva tisíce, ale i pět set korun. Hledejte hezké, ale cenově přístupné zboží. Až se vaše finanční situace zlepší, budete si moci koupit zboží značkové.
  • Snažte si zvýšit svůj příjem. Příležitostí je při současném nedostatku pracovních sil dostatek. Nemusí jít jen o trvalý pracovní poměr. Rozpočet vylepší brigáda, dohoda o provedení práce, smlouva o díle, druhý pracovní poměr. Rozrůstající se sít školek i jeslí dává možnost si skutečně přivydělat.
  • Neostýchejte se zeptat na Úřadu práce, obecním úřadě, městské části na možnost získat od státu příspěvek na bydlení, když by náklady na provoz bytu, energie a nájem převýšily třetinu vašich příjmů.
  • O každém výdaji peněz, než se vaše situace změní, přemýšlejte.
  • Hlavně si neberte nové půjčky, byť by nabídky zněly sebelákavěji. Pokud si přesto půjčku vezmete, před podpisem ji prokonzultujte se sociální pracovnicí v azylovém domě, odborníky organizací bojujících s dluhovými pastmi, s právníkem. Zapamatujte si, že tisíc korun za právní konzultaci vám může zachránit desetitisíce či statisíce.
  • Nestyďte se poradit, jak efektivně vést domácnost, jak levně vařit, kde se dobře nakupuje.
  • O problémech s financemi mluvte, nezatajujte je. Mluvte především s těmi, kteří vám efektivně poradí – s finančními poradci, se sociálními pracovnicemi, pokud jste například v azylovém domě, s pracovníky charit. Na finanční problémy nemůžete zůstat sama, či jen s kamarádkou. V otázce financí potřebujete odbornou radu, podanou ruku a pomoc.

Slovo odborníka: “I kdyby to měla být pouhá padesátikoruna, je dobré si začít pravidelně spořit sebemenší sumu, která ale časem nabobtná v zajímavou částku. Tyto peníze stranou totiž umožní zaplatit výdaje, se kterými se nepočítá, jsou nepředvídatelné – například při potřebě zaplatit advokáta, koupit po zakopnutí zničené dětské botičky, roztržený kabát, aniž by se vám zhroutil rozpočet na měsíc a vy jste si musela vypůjčit. Dobré je také vědět, na co budu potřebovat nikoli teď, ale za pár měsíců, určité finance. Například ať je to nástup potomka do školy, poplatky za letní tábor. A právě na tyto výdaje včas a po menších částkách začít šetřit.”

Slovo odborníka: “POKUD TO JDE, VYHNĚTE SE PŮJČKÁM! Každá půjčka či výhodně se tvářící úvěr spíše než pomoc, vám zajistí problémy se splácením. Vyhnete se hrozbě exekucí. Pokud je nutné získat peníze, hledejte jiný způsob, než jsou různé výhodné nabídky půjček a úvěrů. Na různé výdaje typu poplatky za školní kroužky, školní potřeby, léčení je možné získat prostředky od různých charitativních organizací. Pamatujte, že půjčka je až skutečně ten nejkrajnější prostředek, jak získat peníze.”

Slovo odborníka: “NIKDY nezapomínejte platit soudem stanovené srážky, splátky dluhu, exekuci. Když skutečně nemáte peníze, je naprosto nutné se obrátit na toho, komu dlužíte a snažit se domluvit jiný splátkový kalendář, odklad splátek. Nejhorší je dělat mrtvého brouka, problém neřešit. Problém to rozhodně nevyřeší, spíše jej nafoukne do obludných rozměrů. Pokud nevíte kudy co dělat, existují dluhové poradny, neziskové organizace, poradí i proškolené a zkušené sociální pracovnice v azylových domech.”

PhDr. Jiří Vavroň

MAPA PRACOVIŠTĚ

PODPORUJÍ NÁS