25.listopad je celosvětově Mezinárodním dnem proti násilí na ženách. ROSA si jej připomíná s Tichými svědkyněmi. Červené siluety vypovídají o skutečných příbězích žen, které byly zavražděny rukou svého nejbližšího – manžela, partnera, druha. Každoročně několik desítek žen umírá zbytečně rukou svého partnera v důsledku domácího násilí. Za uplynulý rok v důsledku násilí zemřelo 21 žen. Projekt Tiché svědkyně má nejen varovat před tragickými konci neřešeného domácího násilí ale i apelovat: aby nedocházelo ke zbytečným vraždám žen, matek, dcer. Odhaduje se, že v zemích původní členské “patnáctky” Evropské unie zemře každý rok na následky násilí, kterého se na nich dopustili jejich partneři, 700 – 900 žen.  V České republice se s některou z forem domácího násilí za svůj život setká 38 % žen. Pomozte svým známým, kamarádkám, sestrám, dcerám, matkám, aby mohly vyhledat pomoc včas.

MARTINA 35 let, matka tří dětí – zavraždil jí zastřelením do srdce její partner Miroslav (60 let). Vražda se stala v Horním Slavkově dne 16.1.2021. Muž byl myslivec, doma měl několik zbraní, legálně držených. Jednu z nich použil i v sobotu večer, kdy vystopoval svou milenku a v autě jí pak s druhým mužem Janem (+41 let) na odlehlém místě oba   zastřelil. Motivem byla žárlivost. Po činu chtěl vrah údajně namířit zbraň proti sobě, místo toho ale zavolal policii   a sám se udal.

MARTINA 44 let, byla uškrcena svým manželem Jiřím (+39 let) v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku. Zavraždil jI 3.2.2021. Žena se s ním chtěla rozvést, bylo to jen 2 dny poté,  kdy mu bylo doručeno vykázání ze společné domácnosti. Muž následně spáchal sebevraždu skokem ze Žďákovského mostu, tělo muže bylo nalezeno na dně Vltavy potápěči. Policie potvrdila, že po manželském páru zůstaly osiřelé děti.

LUCIE 43 let, byla uškrcena v autě u přehrady Žermanice při sexu svým milencem Lubomírem G. (40 let). Za tuto vraždu dostal Lubomír G.  u krajského soudu 16 let. Motivem   zvráceného činu byly peníze. Zavražděnou ženu hodil do kufru auta a zavezl jí do lesa. Tam na ní naházel hlínu a jehličí. Poté odjel vykrást byt, v němž žila s manželem. Chtěl nalézt peníze, které by ho dostaly z dluhů. Nepochodil, šel do práce, následně zašel do prodejny pro krumpáč a lopatu, vykopal hrob, tělo do něj hodil, zamaskoval větvemi a kapradím. Vrah se k činu přiznal,  za brutální vraždu jej soud poslal na 16 let do vězení.

ŽENA  21 let, byla zavražděna utopením ve vaně svým partnerem (36 let) v Českém Krumlově dne 14.10.2021. Muž se čin pokusil maskovat jako sebevraždu dívky, kriminalisté nashromáždili důkazy, které verzi obviněného vyvrátily. Motivem činu byla žárlivost, muži hrozí až 18 let

REGINA 46 let z Vyškova, byla zavražděna svým přítelem, byla nezvěstná do října 2020,  kdy její zmizení nahlásil její přítel. Pátrání skončilo nálezem mrtvého těla v remízku u Šlapanic. Už při ohledání těla bylo jasné, že zemřela násilnou smrtí. Policisté zadrželi partnera zavražděné, hrozí mu až dvacetiletý pobyt za mřížemi.

JARMILA 52 let, zavraždil ji manžel David (+ 33 let) ve Frýdlantu nad Ostravicí 21.3.2021. Důvodem byly údajně rozpory, žárlivost i drogy. Místní říkali, že „se oba hádali a pak padla i nějaká ta rána“. Žena byla starší, moc hezká a manžel na ní žárlil. Po činu spáchal sebevraždu.

ŽENA 17 let , přítel (30 let) jí uškrtil ve svém bytě v Novém Jičíně. „Přítelkyni měl muž napadnout po slovní rozepři“, potvrdila policistka Pavla Jiroušková. Vrah je ve vazební věznici a čeká na soud.

MARKÉTA 31 let,  zavražděna ubodáním. Její přítel T. N. (36 let) jí ubodal 21 ranami nožem dne 3.3.2020 v pražských Letňanech. Žena byla několik minut při   vědomí, stačilo zavolat záchranku a mohla žít.  Znalci uvedli, že vražda   byla zvlášť trýznivá. Muž jí schoval do postele a utekl. Sebral jí peníze, šperky, elektroniku a odjel do Ostravy, pak na Slovensko. Nálevka podle obžaloby zaútočil na svou jedenatřicetiletou přítelkyni po předchozí  hádce a opakovaně ji bodal do hlavy, hrudníku, zad i končetin. Žena vykrvácela. „Po dobu útoku a následně nejméně po dobu několika minut po útoku byla při vědomí,“ uvedla státní zástupkyně Radka Miclíková. Dodala, že Nálevka přítelkyni způsobil mučivé útrapy, protože si uvědomovala neodvratnost své smrti.

Na Slovensku ho 14.3.2020 zadržela zásahová jednotka. Zavražděná Markéta pracovala v lékárně a také pro armádu, vedla vědecký výzkum. Sousedé z domu v Letňanech, o problémech, které partneři měli, údajně věděli. „Domácí násilí to bylo, paní to odskákala životem.“ Muž byl odsouzen na 18 let.

ŽENA  32 let, byla umlácena k smrti svým mužem (37 let), se kterým žila ve společné domácnosti v   malé vesnici nedaleko Temelína dne 15.7.2021. Žena měla na hlavě zranění, která neměla šanci přežít. Vraždě předcházel brutální teror. „Obviněný ženu v bytě opakovaně napadal, bil ji po celém těle, také jí bránil v odchodu z domu“, uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner. Soud poslal muže do vazby, kromě vraždy je obviněn z ublížení na zdraví, omezování osobní svobody, zločinu loupeže, hrozí mu 20 let vězení,  či možná i doživotí.

ŽENA 35 let, zavražděná o víkendu (13.2.-14.2.2021) po napadení svým mužem (+30 let), ten se otrávil léky, po zástavě srdce zemřel v nemocnici. V bytě zůstalo zdravé, živé dítě 4 roky. K tragédii došlo v neděli večer v jednom z rodinných domů v pražských Stodůlkách.

ŽENA 73 let, zabil ji syn (38 let) inženýr, rozsekal jí mačetou o Velikonocích 2021 v Kuníně na Novojičínsku. Obyvatelé Kunína byli  v šoku, syna zavražděné   považovali za slušného člověka. Vystudoval vysokou školu, pracoval jako specialista   v oblasti informačních technologií.  “Prý mu dělala v životě trochu peklo, rozmlouvala mu každou holku a měla na něj vysoké nároky, tak mu už asi hráblo,” citovala  televize jednoho ze svědků.

ŽENU 82 let, zavraždil dvěma údery sekerou manžel její vnučky (29 let) v říjnu 2020. K činu se doznal, uzavřel dohodu o vině a trestu. Velká rodinná tragédie otřásla na konci loňského října vesnicí Letonice na Vyškovsku. Muž  „nevydržel věčné výtky babičky své manželky“.  Otec dvou dětí odešel od soudu s 10 a půl roky vězení.

JARMILA 56 let, zavraždil ji její známý Aleš Rek (45 let) naskakoval jí na hlavu i celé tělo  v Ostravě.  Poničil jí dle žaloby vnitřní orgány, nechal ji bez pomoci ležet na zemi a šel se prospat. Za brutální vraždu muži hrozí 18 let. „Jen jsem se jí pokoušel zvednout a opilý jsem na ni několikrát upadl, nezabil jsem jí. Něco jsem jí asi udělal, ale vražda to nebyla“, hájil se u

soudu obžalovaný. Za brutální vraždu šestapadesátileté ženy v ostravské části Zábřeh si Aleš Rek definitivně odpyká 16 let vězení.

JANA N. 49 let, zastřelil ji manžel legálně drženou zbraní, pak zbraň obrátil proti sobě a zastřelil se (+53 let) v Liberci 16.5.2021. Měli před rozvodem. Zastřelená žena měla v Liberci oblíbenou cukrárnu, její muž měl problémy v podnikání a dluhy, kvůli dluhům ho čekala i exekuce. V osudný den seděli spolu odpoledne na zahradě u rodinného domu, společnost jim dělala matka Jany N. Lubor N. na manželku vytáhl legálně drženou krátkou zbraň a před očima tchýně vystřelil. Poté hlaveň pistole obrátil proti sobě. Oba zraněné se přivolaní záchranáři snažili resuscitovat, ženu se již oživit nepodařilo, muže odvezla záchranka do liberecké nemocnice, kde ale  svým zraněním podlehl.

ŽENA 65let,  její druh (Petr M., 64 let) ji ze žárlivosti ubodal osmi ranami nožem v Ostravě v lesoparku v červenci 2020. „Rány zasáhly životně důležité orgány“ uvedla žalobkyně. Nůž pronikl žně do srdce, plic, spoustu ran schytaly ruce, když se žena proti noži aktivně bránila. Muž nic nezapíral, přiznal svou vinu. Rozsudek odnětí svobody 15 let je zatím nepravomocný.

NATÁLIE 28 let, Češka byla zavražděná na Slovensku před 4letou dcerkou svým přítelem (37 let) 10.června 2021. Muž ji dlouhodobě týral, ukradl jí doklady. Její matka sdělila, že jí dcera nic neřekla, tajila to. Jeho nevlastní sestra, která bydlí ve Švýcarsku prý usiluje o to, aby dítě získala do péče.

ŽENA 58 let, zavražděna na Benešovsku (Vranovská Lhota u rybníka), neví se kdo to udělal? Naposledy viděna 6.7.2021  Policie upřesnila, že žena z Prahy měla na  svém těle zranění, jež si nemohla způsobit sama. „Z tohoto důvodu se případem zabývají kriminalisté Středočeského kraje, kteří k vyjasnění veškerých okolností úmrtí ženy nařídil soudní pitvu,  policisté v současné době čekají na definitivní a kompletní výsledky zkoumání soudních lékařů.

ŽENA 56 let, zabitá nožem, ranami, znásilněná 2.5.2019 mužem bývalým policistou (do  roku 2014), pak byl taxikářem, údajně znásilnil  vlastní matku. Expolicista byl odsouzen na 13 let a byla mu nařízena ústavní léčba.

ŽENA 55 let, ubodal ji 27letý muž, její známý. Přijel na návštěvu, po hádce jí zabil a ujel jejím autem. K činu došlo 20.5.2021 na Písecku.
NINA 24 let, ubodal ji odmítnutý přítel (34 let)   6.11.2020, pak spáchal sebevraždu skokem pod   metro.
ZUZANA 34 let, zavražděná dne 12.4.2021 na Prachaticku. Žena byla nahlášena jako pohřešovaná v pondělí 12. dubna, kdy s ní naposledy mluvila její příbuzná. Od té doby o ní nikdo nevěděl a bylo zřejmé, že u sebe nemá platební prostředky. Policie proto kontaktovala její známé, ti o ní bohužel nevěděli. Na stopy narazili policisté už v minulých dnech, drželi je ale v tajnosti. „Pátrání nás dovedlo k vytipovanému objektu, kde bylo nalezeno ukryté tělo ženy. Vše nasvědčovalo násilnému činu. Po provedené pitvě vyšetřovatel obvinil muže z vraždy. Obviněný byl již dříve trestán a na svobodě byl pouhé dva roky.
Podle denního tisku zpracovala Zdena Prokopová

 

MAPA PRACOVIŠTĚ

PODPORUJÍ NÁS